Pirmais poligrāfs

Sir James Mackenzie Mackenzie's polygraph Mackenzie's polygraph

Oksfordas izgudrojumu un tehnoloģiju enciklopēdijā
un arī Encyclopædia Britannica kā poligrāfa izgudrotājs norādīts ievērojamais skotu kardiologs Dž.Makenzi (Sir James Mackenzie), kurš 1889./1890.gadā Viktorijas hospitālī Lankšīrā (Burnley, Lancashire, England) izveidoja aparātu, kas vienlaikus reģistrēja arteriālo un venozo pulsu. Plašākai publikai par to kļuva zināms 1902.gadā, kad viņš izdeva grāmatu The Study of the Pulse.
Šo aparātu  Dž. Makenzi nosauca par poligrāfu.
(Nosaukums veidots no grieķu vārdiem polys - daudz, un graphò - rakstīt, kas nozīmē «daudzrakstītājs», proti - iekārta vienlaicīgai vairāku kanālu reģistrācijai.)

Jānorāda gan – kaut arī šī ierīce bija ļoti nozīmīgs izgudrojums medicīnas jomā, un tas bija arī noderīgs prototips turpmākām izstrādēm, tomēr Dž. Makenzi poligrāfs nebija pietiekami piemērots maldināšanas instrumentālai diagnosticēšanai kriminālistikas vajadzībām, un tā arī netika lietots.

XX gs. pirmajā pusē izstrādātie poligrāfa modeļi

XIX gs. beigās un XX gs. sākumā virkne fiziologu, psihologu un kriminālistikas speciālistu veica dažādus pētījumus saistībā ar šo jomu.
Kriminālistikas vajadzībām piemērota aparatūra tika izstrādāta XX gs. divdesmitajos gados, bet rūpnieciski tos sāka ražot trīsdesmito gadu sākumā.

Sākotnējais poligrāfa modelis

Sākotnēji poligrāfi bija diezgan lieli, neērti lietošanai un ar tikai diviem vai trim reģistrācijas kanāliem.



Kīlera poligrāfs

1925. - 1926. gadā ASV bijušais policists L.Kīlers (Leonarde Keeler) pilnveidoja poligrāfu, uzlabojot sava skolotāja Dž.Larsona (John August Larson) izstrādāto modeli tā, ka tas bija jau pietiekami piemērots lietošanai praktiskā darbā kriminālistikas vajadzībām.

(Var piebilst, ka Dž.Larsons bija V.Marstona (William Moulton Marston) pētījumu turpinātājs, bet V.Marstons bija skolnieks Hārvardas psiholoģijas profesoram H.Munsterbergam (Hugo Munsterberg), kurš 1908.gadā izteica viedokli, ka melus var diagnosticēt ar «psiholoģiskiem fiksēšanas līdzekļiem» (physiological recording devices).

Augstāk fotogrāfijā redzamais poligrāfs sākotnēji ASV tika lietots privātā jomā darbinieku pārbaudēs, bet vēlāk to divas reizes savām vajadzībām paņēma ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde – Korejas kara laikā un vēlreiz sešdesmitajos gados, kad ar to pārbaudīja no Kubas imigrējušos cilvēkus attiecībā uz spiegošanu.

Izlūkdienestu vajadzībām poligrāfi tika ražoti tādā dizainā, lai tos varētu neuzkrītoši pārnēsāt tipveida čemodānos.



"Berkleja psihogrāfs"

1938.gadā Čikāgā izgatavotais poligrāfs, balstoties uz Berkleja Kalifornijas policijas departamenta kapteiņa Lī (Lee) trīsdesmitajos gados izstrādāto modeli (tajā laikā to nosauca par «Berkleja psihogrāfu») bija jau uzlabots, salīdzinājumā ar Kīlera poligrāfu. Tas iekļāva kanālus elpošanas, asinsspiediena, pulsa un muskuļu tremora reģistrēšanai.


Turpmākajās desmitgadēs poligrāfs pakāpeniski tika aizvien pilnveidots. Tos ASV jau rūpnieciski ražoja vairāki uzņēmumi, no kuriem ASV vadošie ir Lafayette Instruments Co., Stoelting Co. un Axciton Co. (Mūsdienās datorizētus poligrāfus ražo arī citās valstīs, ne tikai ASV),


Stoelting Co. poligrāfs

Piecdesmito gadu sākumā Čikāgā Stoelting Co. izgatavotais poligrāfs, balstoties uz modeli, ko izstrādāja atzīts šās jomas speciālists K.Baksters (Cleve Baxter). Šajā fotogrāfijā redzamais poligrāfs tika lietots vairākos ASV policijas departamentos no 1955. līdz 1970.gadam, norakstīts 1981.gadā.

Ar šādam poligrāfam analoģisku modeli no 1946. līdz 1953.gadam Oukvilā (Oakville, Tennessee) tika pārbaudīti ASV Atomenerģijas komisijas darbinieki, kuri strādāja pie kodolieroču izstrādes, tajā skaitā vadošie menedžeri, zinātnieki, inženieri un strādnieki (no visiem 690 darbiniekiem atteicās no šīs pārbaudes vien nenozīmīgs skaits cilvēku).



Stoelting Co. poligrāfs

Ievērojot konkurenci, poligrāfus ražojošie uzņēmumi aizvien uzlaboja savus modeļus, tajā skaitā arī balstoties uz šajā jomā speciālistu veikto pētījumu rezultātiem. Augstāk redzams Stoelting Co. XX gs. otrajā pusē jau uzlabots poligrāfa modelis - tam ir jau četri reģistrācijas kanāli.



Lafayette Instruments Co. poligrāfs

1972.gadā Lafayette Instruments Co. izgatavotais poligrāfs, kas tika lietots Teksasā līdz 1981.gada sākumam.
Šā veida poligrāfa modelis tā sensoru augstās jutības, neliela kopējā svara, kvalitatīvās izstrādes un ērtākas tehniskās apkopes dēļ XX gs. otrajā pusē kļuva par vienu no populārākajiem.


Datorizētie poligrāfi


Axciton Co. ražots datorizēts poligrāfs


Mūsdienās lieākā daļa ekspertu strādā ar datorizētiem poligrāfa modeļiem, kuriem sensoru kalibrēšanu, reģistrēto datu saglabāšanu un apstrādi veic ar programmatūras palīdzību. Lai brauktu veikt pārbaudes dažādās vietās, var lietot portatīvo datoru.
Bez tam var lietot arī videokameru, tajā skaitā arī web kameru, kas ieraksta pārbaudāmās personas neverbālās komunikācijas un uzvedības izpausmes pārbaudes laikā.
Datorizētos poligrāfus ražo gan ASV firmas, gan arī Krievijā, Ķīnā u.c.

Plašāk par šās jomas vēsturisko attīstību skat. šajā rakstā 
Par poligrāfa lietošanu ārvalstīs skat. šajā rakstā   



   Šajā lapā iekļautie attēli aizgūti no Internet avotiem:     
         http://www.lancashirepioneers.com/mackenzie/polygraph.asp
         http://www.mamweb.org/index.php
         http://www.polygraphsales.com/History.htm





Autortiesības  ©  2005 - 2018   Uldis Miķelsons